• Polski
 • English
 • Geneza

  Chawira w lwowskim bałaku (gwarze) znaczy DOM. Nasza CHAWIRA to taki właśnie kresowy dom; miejsce wyjątkowe, którego klimat tworzą ludzie związani z polskim Lwowem.

  Skąd kresowa CHAWIRA u podnóża Karkonoszy?
  Ano stąd, że właśnie Dolny Śląsk po 1945 roku stał się domem, „chawirą” dla większości Kresowian, wygnanych z dawnych rubieży II RP; z polskich Kresów, które stanowiły 1/3 przedwojennego państwa polskiego.

  Polskie Kresy – to miejsca wielkich patriotycznych zrywów, twierdze i stanice kresowe Rzeczypospolitej, ale także ośrodki twórczej pracy całych pokoleń naszych przodków nad pomnażaniem dziedzictwa kulturowego Polski.
  To także niezwyczajne, pełne serdeczności, humoru, ciepła i tradycyjnej gościnności – niepowtarzalne klimaty.
  CHAWIRA chce przybliżyć je Państwu. Zarówno atmosferę kresowych dworków jak i magię tamtego Lwowa, sprzed 1939 roku; jego historię, niepowtarzalny „genius loci”, a także ludzi, którzy ten niezwykły klimat kiedyś tworzyli.
  Nie przestali tworzyć go również i dziś. Wszędzie tam gdzie los rzucił Kresowian – „Lwowian Wszechświatowy Klan” – niesie ze sobą cząstkę tamtego Lwowa i tamtych Kresów.
  Tę cząstkę przenieśli do CHAWIRY ludzie urodzeni na Kresach. O czym będziecie Państwo mieli okazję przekonać się goszcząc w naszych progach.Czujcie się  u nas jak u siebie w domu!
  …istna GAlicja w Krainie Czarów – pisali o Lwowie poeci. Chcielibyśmy, aby również o CHAWIRZE mówili tak kiedyś nasi Szanowni Goście.